Rewitalizacja parku w Kamieńcu

Z radością dzielimy się informacją że trwają pracę nad rewitalizacją zabytkowego parku w Kamieńcu. Gmina Kamieniec chce przywrócić mu dawny blask, tak aby mieszkańcy mogli się cieszyć pięknym miejscem do spędzania czasu w otoczeniu natury.

Park ma zostać oczyszczony, mają powstać ścieżki z których będą mogli korzystać spacerowicze i biegacze. Planowane jest oświetlenie i tablice dydaktyczne opisujące gatunki zwierząt i roślin zamieszkujących w parku, oraz opisy różnych zabytkowych elementów na które możemy się w parku natknąć.

Nie wybaczylibyśmy sobie gdyby zabrakło nas przy tej inicjatywie. Ponieważ park wpisany jest do rejestru zabytków i wszelkie prace lub wycinki musi zaaprobować Konserwator Zabytków na początku należało wykonać inwentaryzację drzew. Pomierzyliśmy ich dokładnie 1039, trwało to prawie dwa tygodnie. Nie było to proste zadanie ze względu na krzewy które dość bujnie rozrosły się na większości terenu, ale udało się. Sporządziliśmy mapę na której nanieśliśmy wszystkie drzewa. Pomiar klasyczny poprzedziliśmy nalotem naszym dronem DJI Inspire 2, uzyskując obraz z góry. Geodeta, który brał udział w pomiarach interesuje się lokalną historią. Dotarł on do starych map które pokazują historyczny przebieg ścieżek, oprócz tego udało mu się uzyskać sporo starych zdjęć parku, od osób którym bliska sercu jest lokalna historia.

Całość opracowania przekazaliśmy do firmy Strefa Zieleni, która następnie z dużym zaangażowaniem przystąpiła do opisywania każdego z drzew osobno. Polecamy przy okazji Piotra, bo kiedy go poznaliśmy to już po chwili było wiadomo że to właściwy człowiek na właściwym miejscu – prawdziwy pasjonat. Jesteśmy pewni że koncepcja którą przygotuje będzie wykonana z poszanowaniem przyrody i historii tego miejsca. Do efektu finalnego będziemy musieli jeszcze zaczekać ponieważ do jesieni jest czas na opracowanie dokumentacji i uzyskanie niezbędnych pozwoleń, a wszelkie prace i tak mogą być prowadzone poza okresem lęgowym ptaków.

W wyobraźni już chodzimy odnowionymi ścieżkami, po których jeździliśmy na sankach i biegaliśmy kiedy byliśmy dziećmi a teraz będziemy mogli zabrać nasze dzieci i pokazać im jakie to piękne miejsce.

Drzewa i rzeźba terenu uzyskana ze skanowania lotniczego
Umiejętności

Opublikowano w dniu

14 kwietnia, 2021